Kas ir asins donors?

Asins donors ir cilvēks, kurš ziedo asinis, lai palīdzētu slimiem cilvēkiem izveseļoties.

Cik daudz asiņu vienā reizē tiek paņemts un cik bieži var nodot?

450 ml asiņu ir fizioloģiska asins deva, kas negatīvi neietekmē donora veselību. Vīriešiem asinis atļauts nodot līdz 6 reizēm gadā ar 2 mēneša intervālu, bet sievietēm iesaka ne vairāk kā 4 reizes ar 3 mēneša intervālu 12 mēnešu periodā. Starp asins nodošanas reizēm vīriešiem jāievēro pilnu 9 nedēļu intervāls, sievietēm 13 nedēļu intervāls. Viena gada laikā ziedojot asinis sešas reizes, vīriešiem pēc tam jāievēro 3 mēnešu pārtraukums.

Kā var noskaidrot savu asins grupu?

Asins grupu nosaka pirms asins nodošanas.

Kādi dokumenti nepieciešami?

Lai nodotu asinis, līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pasei, personas apliecībai (eID) vai jebkuram citam personu apliecinošam dokumentam, kas satur sekojošu informāciju – personas kodu, vārdu, uzvārdu un foto. Pie reģistrācijas asins nodošanai nepieciešams uzrādīt arī bankas konta numuru, jo no 2015. gada 1. jūlija uzsākti bezskaidras naudas norēķini. To ietvaros kompensācija  zaudētā asins un asins komponentu apjoma atjaunošanai tiek ieskaitīta donora bankas kontā.

Vai ir iespējams noskaidrot savus analīžu rezultātus?

Saņemt informāciju par savu asins paraugu izmeklēšanas rezultātiem var gan klātienē, gan elektroniski.
- Klātienē izmeklējumu rezultātus var saņemt visās pastāvīgajās asins ziedošanas vietās (izņemot Rīgā, Brīvības bulvārī 32), uzrādot derīgu personu apliecinošu dokumentu.
- Attālināti - rakstot Valsts asinsdonoru centram E-adresē.

Aptuvenais iesnieguma apstrādes laiks ir 10 darba dienas.

Ja Tev vēl nav E-adrese, to var vienkārši izveidot un aktivizēt bez maksas:
1) Jāaktivizē aplikāciju e-paraksts Mobile (www.eparaksts.lv, https://youtu.be/3SrA7wwUvFQ)
2) portālā Latvija.lv jāizveido fiziskas personas e-adresi (https://latvija.lv/Lvp/BUJEadrese#hide15).

Paldies, ka izvēlies Valsts asinsdonoru centra e-pakalpojumus – arī attālināti esam vienā asinsritē!

Vai asins ziedošana ir kaitīga veselībai?

Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi, donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, stimulēšana, donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Veco šūnu vietā rodas jaunas, tāpat kā atjaunojas āda vai ataug mati. Asins nodošana izraisa pozitīvas emocijas.

Vai donoram pienākas brīvdienas?

Saskaņā ar Darba likumu, donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienā pienākas apmaksāta atpūtas diena, un, pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā (iespējams, arī - pievienot ikgadējam atvaļinājumam), bet, šo atpūtas dienu var izmantot gada laikā no asins ziedošanas dienas. Darba devējs apmaksā līdz 5 šādām dienām kalendārajā gadā, ja puses nav vienojušās vai, piemēram darba koplīgumā, noteikušas lielāku apmaksāto atpūtas dienu skaitu.

Vai var nodot asinis, ja tiek lietoti kādi medikamenti?

Ja lietoti medikamenti (tajā skaitā antidepresanti) vai ir bijušas saslimšanas, nepieciešams konsultēties ar VADC speciālistiem pa bezmaksas tālruni 80000003.

Vai var nodot, ja ir tetovējums, pīrsings, ja lieto hormonālās kontracepcijas tabletes vai iekodusi ērce?

Ja ir veikts tetovējums (tostarp permanentais grims) vai pīrsings, asinis var nodot ne ātrāk kā pēc 4 mēnešiem.
Ja iekodusi ērce, asinis var nodot, nogaidot vienu mēnesi.
Ja tiek lietotas hormonālās kontracepcijas tabletes, asinis var nodot.

Vai var nodot asinis, ja ir lietots alkohols vai smēķē?

Asinis var nodot, ja dienu pirms tam neesat lietojis alkoholu un pirms procedūras neesat smēķējis.

Vai var nodot asinis, ja pārslimots A hepatīts (botkins, dzeltenā kaite)?

Pie nosacījuma, ka pagājuši 6 mēneši pēc pilnīgas izveseļošanās, ko apstiprina ārsta izziņa.

Cik ilgu laiku pēc dzemdībām nedrīkst nodot asinis? Vai var nodot asinis zīdīšanas periodā?

Pēc dzemdībām jāpaiet pilniem 6 mēnešiem. Krūts barošana nav kontrindikācija, tādēļ drīkst ziedot asinis jau sešus mēnešus pēc dzemdībām. Taču jāņem vērā, ka donācijas laikā māmiņa zaudē daļu šķidruma, kas var ietekmēt piena daudzumu un kvalitāti.

Kādos gadījumos nepieciešama ārsta izziņa vai laboratorisks izmeklējums pirms asins ziedošanas?

Toksoplazmoze – pēc klīniskas izveseļošanās nepieciešama ārsta izziņa.
Sifiliss – 1 gads no apstiprinātas izārstēšanās dienas nepieciešama ārsta dermatovenerologa izziņa.
Tuberkuloze – 2 gadi no apstiprinātas izārstēšanās dienas. Nepieciešama ārsta pneimonologa izziņa.
Reimatisma drudzis – 2 gadi no slimības simptomu izzušanas dienas, ja nav pierādījums par hronisku sirds slimību. Nepieciešama ārsta izziņa.
Q drudzis – 2 gadi no apstiprinātas izārstēšanās dienas ārsta izziņa.
Osteomielīts – 2 gadi no apstiprinātas izārstēšanās dienas ārsta izziņa.
A hepatīts – apliecinājums no ģimenes ārsta par izslimotu A hepatītu vai laboratorisks apstiprinājums uz Anti-HAV.

Ko darīt, ja asinis ir nepieciešamas kādam no tuviniekiem vai draugiem?

Ziedojot asinis konkrētai personai, donoram jānorāda tikai ārstniecības iestāde, kurai ziedojums paredzēts.

Sabiedrībā vēl projām pastāv maldīgs uzskats, ka “manis ziedotās asinis saņems pacients, kuram tās ziedoju”. Pacients tiešām asinis saņems, taču ne konkrētā donora. Pēc asins nodošanas tām tiek veiktas laboratoriskās pārbaudes, katra asins deva tiek sadalīta komponentos un tikai tad nonāk VADC asins krājumā. Šis pārbaužu un sadales cikls ilgs aptuveni divas diennaktis. Donors, kurš dodas ziedot asinis konkrētam pacientam, ar savu donāciju nodrošina asins krājuma papildinājumu. Pacientiem asinis var ziedot jebkuras asinsgrupas donors, taču ne visiem donoriem drīkst pārliet citas asinsgrupas asins komponentus. Dažkārt pacientam nepieciešama vairāku donoru palīdzība, ziedojot asinis, donors palīdz uzturēt asins krājumu, dodot iespēju atveseļoties visiem nelaimē nonākušajiem. Runājot līdzībās – ziedojot asinis mēs palīdzam citiem, bet situācijā, kad palīdzība nepieciešama mums, varam būt droši, ka to saņemsim, jo kāds cits gādājis par to, lai asinis krājums būtu pilns. Tā ir nebeidzama atgriezeniskā saite – es dodu Tev, Tu – man.

Neatkarīgi no tā, vai personai ir vai nav ziedotas asinis, tas nav šķērslis plānotas vai neplānotas ārstēšanas saņemšanai. Bieži vien asins ziedošanas aicinājums konkrētam pacientam tiek pārprasts un cilvēkos rodas pilnīgi nepamatots satraukums. Visiem pacientiem, kuriem tas ir nepieciešams, tiek sniegta palīdzība. Tāpēc būtiski ir pastāvīgi uzturēt asins krājumus un savu ieguldījumu tajā vari veikt arī Tu.
 

Kā saņemt donācijas fakta dublikātu, gadījumā, ja tas ir pazaudēts?

Saņemt donācijas fakta dublikātu var gan klātienē, gan elektroniski.
- Klātienē - visās pastāvīgajās asins ziedošanas vietās.
- Attālināti - rakstot Valsts asinsdonoru centram E-adresē.
Aptuvenais iesnieguma apstrādes laiks ir 10 darba dienas.

Ja Tev vēl nav E-adrese, to var vienkārši izveidot un aktivizēt bez maksas:
1) Jāaktivizē aplikāciju e-paraksts Mobile (www.eparaksts.lv, https://youtu.be/3SrA7wwUvFQ)
2) portālā Latvija.lv jāizveido fiziskas personas e-adresi (https://latvija.lv/Lvp/BUJEadrese#hide15).

Paldies, ka izvēlies Valsts asinsdonoru centra e-pakalpojumus – arī attālināti esam vienā asinsritē!

Vai ir iespējams doties ekskursijā un vai tas ir bezmaksas?

Valsts asinsdonoru centrs piedāvā arī iespēju doties ekskursijā pa iestādi un redzēt savām acīm, kā notiek asins ziedošanas process, kā nodotās asinis tiek sadalītas komponentos un uzglabātas, kā arī uzzināt par to, kā šie komponenti nonāk līdz pacientiem. Ekskursijas Valsts asinsdonoru centrā ir bezmaksas! Pieteikšanās lekcijām un ekskursijām, kā arī papildu informāciju iespējams iegūt, zvanot pa tālruni 67408878.

Vai ir iespējams organizēt donoru dienu savā uzņēmumā?

Izbraukumu uz iestādēm un uzņēmumiem var saskaņot vismaz mēnesi iepriekš, zvanot uz tālruņa numuru 67471474 vai 29475216.

Vai var ziedot asinis, ja veikta vakcinācija pret COVID-19?

Ziedot asinis drīkst gan pret Covid – 19 vakcinēti, gan nevakcinēti cilvēki. Taču pēc jebkuras Latvijā apstiprinātas Covid-19 vakcīnas, jānogaida 7 dienas, lai varētu ziedot asinis.

Vai var ziedot asinis, ja pārslimots COVID-19?

COVID-19 pārslimošana neliedz kļūt par donoru. Personas, kas izslimojušas COVID-19, drīkst nodot asinis 14 dienas pēc pilnīgas izveseļošanās, ko apstiprinājis ģimenes ārsts, piemēram, noslēdzot slimības lapu.

Ja iepriekš neizdevās noziedot asinis, vai ir vērts mēģināt vēlreiz?

Iepriekšējās asins ziedošanas atteikuma gadījumā ir svarīgi apzināties iemeslu, tāpēc katra situācija ir jāizvērtē individuāli.

- Ja asins ziedošana atteikta pazemināta hemoglobīna dēļ, aicinām neskumt un nākt pie mums vēlreiz! Pirms ziedošanas aicinām rūpīgi sagatavoties un laikus uzņemt dzelzi saturošus produktus un pirms asins ziedošanas ieturēt veselīgas brokastis. Te daži ieteikumi.
- Ja atteikums saņemts neatbilstošu vēnu dēļ, atgādinām, ka dzīves laikā organisms mainās un iespējams, ka pēc laika Tu varēsiet kļūt par donoru! Cilvēkiem ar šaurākām vēnām iesakām nākt ziedot asinis siltā laikā, kad vēnas kļūst plašākas un ir labāk redzamas.

Ja tomēr neizdodas ziedot arī citas reizes, aicinām saglabāt entuziasmu un kļūt par vēstnesi, iesaistot donoru kustībā arī draugus, radus un kolēģus!
 

Neatradi jautājumu, pajautā

Apliecinu, ka sniegtā informācija ir patiesa un esmu informēts, ka personas datu apstrāde tiek veikta normatīvajos aktos noteikto funkciju izpildes nolūkos: iestādes likumisko interešu ievērošana, tajā skaitā donoru piesaistīšana un informēšana, kā arī – sūdzību, jautājumu un pretenziju izskatīšana.